Okolie

Ubytovanie Pri Ceste sa nachádza na konci obce Budimír (smerom na Prešov), ktorá je vzdialená 12 kilometrov od mesta Košice. Ubytovanie ponúka iba ubytovacie služby, ku ktorým patrí možnosť využitia vonkajšej terasy, resp. balkónovej terasy. Má tiež vlastné parkovisko pred domom vo dvore.

Stravovanie

Ubytovanie má dve vlastné kuchyne a to pre prízemný apartmán a pre izby na poschodí. Na stravovanie je možné využiť Pizzériu Campo Dei Giochi, ktorá sa nachádza priamo v obci na ihrisku alebo neďaleký Penzión Budimír. Donášku do Budimíra nájdete na portáli bistro.sk.

Ďalšie reštaurácie v okolitých obciach a v meste Košice.

– Pizzéria Campo Dei Giochi 1 km (ihrisko, Budimír 2)
– Penzión Budimír 1 km (bývalý penzión Marika, Budimír 20)
– Reštaurácia Čarda 5 km (Družstevná pri Hornáde)
– Reštaurácia Park 5,5 km (Kostoľany nad Hornádom)
– Hotel a Reštaurácia Zelený dvor 5 km
– Reštaurácia u Katky 9 km (Budapeštianska 2, Košice)
– Olympia Pizzeria 10 km (Čínska 33, Košice)
– Pizza Adriano 10 km (Exnárova 10, Košice)

Kultúra

Kaštieľ v Budimíre
Budimírsky kaštieľ je klasicistická tereziánska stavba z 2. tretiny 18. storočia. Jedná sa
o dvojpodlažnú blokovú budovu. Miestnosti majú valené krížové a kláštorné klenby. Aktuálne sú v časti suterénnych priestorov umiestnené depozitáre Slovenského technického múzea. Vo výstavných priestoroch sa zvyknú konať výstavy zamerané na dejiny techniky, históriu alebo umenie.

foto: stm-ke.sk

Zámocký park Budimír
Park tvorí významnú plochu z historického i záhradno-architektonického hľadiska. Ide o zachovalý komplex budov s parkom, ktorý bol sídlom nižšej šľachty. Je národnou pamiatkou evidovanou v ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Park je voľne dostupný bez oplotenia.

foto: vopz.sk

Kaštieľ v Ploskom
Rokokovo-klasicistický kaštieľ bol postavený v rokoch 1774-1778. V miestnostiach sú klenby zdobené štukovým ornamentom. Rokoková maliarska výzdoba. Aktuálne prebieha jeho rekonštrukcia.